Usługa 3D Secure zabezpieczy twoją kartę

Usługa 3D Secure jest obecnie podstawą bezpiecznych płatności kartą. Dokonujemy ich nie tylko w sklepach, środkach komunikacji miejskiej czy innych miejscach publicznych. Transakcje odbywają się również w internecie. W sieci istnieje szczególnie wiele pułapek na nasze pieniądze, zatem warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie.

Co to jest 3D Secure?

Technologia 3D Secure obecna jest we wszystkich sklepach internetowym w Europie oraz wielu krajach na pozostałych kontynentach. Stanowi zabezpieczenie transakcji dokonywanych bez fizycznego użycia karty w Internecie, a płatność kartą debetową za dany produkt musi zostać potwierdzona podaniem np. kodu PIN do aplikacji mobilnej danego banku czy jednorazowego bezpłatnego kodu 3D Secure.

Omawiana technologia ma na celu wyeliminowanie prób oszustwa i kradzieży. Nawet jeżeli ktoś będzie mógł zalogować się przy płaceniu za produkt na nasze konto bankowe, to nie dokona pomyślnie transakcji bez podania dodatkowych informacji, które nie są mu znane. Bez posiadania telefonu właściciela czy innego urządzenia mobilnego oraz znajomości kodu PIN nie zaloguje się do Bankowości Mobilnej i nie potwierdzi płatności. O 3D-Secure można myśleć jak o autoryzacji przelewu, tyle że dla płatności kartą w internecie.

Jak aktywować usługę 3D Secure?

Od klienta danego banku nie jest wymagany żaden specjalny wniosek o umożliwienie korzystania z technologii 3D Secure, ponieważ jest już standardową usługą w polskich firmach finansowych. Oferują ją m.in. Getin Bank, PKO BP, Bank Millennium, Santander czy Alior Bank. Banki dostrzegają popularność podawania numeru karty debetowej do regularnych płatności oraz potrzebę zabezpieczenia pieniędzy swoich klientów.

W niektórych bankach usługa 3D Secure funkcjonuje od razu po aktywacji karty debetowej, bez konieczności włączania usługi i wykonania dodatkowych czynności.

Jeżeli natomiast trzeba to zrobić, to aby aktywować usługę 3D Secure, w zależności od banku powinieneś:

  1. wejść na stronę usługi MasterCard SecureCode/Verified by Visa
  2. kliknąć „Zarejestruj się teraz”
  3. ustalić hasło, które będzie wykorzystywane przy potwierdzaniu płatności w Internecie

Jak wygląda płatność z kodem 3D Secure?

Procedura nie może zbyt skomplikowana, skoro przeznaczona jest dla każdego klienta. Jej sposób działania jest doskonale znany osobom, które korzystają z dwuetapowej weryfikacji, stanowiącej dziś konieczność. Wykonywane czynności są bardzo proste, a ogół procesu nie trwa długo.

  • po wybraniu opcji płatności należy zalogować się do aplikacji mobilnej danego banku
  • upewnić się, czy dane płatności są prawidłowe i zaakceptować je
  • następnie powrócić do sklepu i sprawdzić, czy transakcja została przeprowadzona pomyślnie i widnieje jej potwierdzenie.

W innych przypadkach, jeżeli nie korzysta się z aplikacji, zostanie przysłany specjalny SMS z kodem, który należy wpisać w wyznaczonym polu i akceptować płatność. To znacznie prostsze, niż korzystanie do zabezpieczania transakcji na przykład ze skanowania kodów QR telefonem czy innych metod dwuskładnikowego uwierzytelniania.

Czym różni się usługa 3D Secure 2 od 3D Secure 1?

Wiele technologii się rozwija, otrzymując swoje nowe wersje i aktualizacje. Nie inaczej jest w przypadku 3D Secure. W kwietniu bieżącego roku pojawiła się nowa wersja usługi, 3D Secure 2. Wprowadziła nowe możliwości, które nie były obecne w poprzedniej wersji, 3D Secure 1.

Przede wszystkim nowy sposób potwierdzania internetowych płatności kartą, czyli mobilna autoryzacja w aplikacji IKO. Za jej pośrednictwem jeszcze szybciej i w bardziej komfortowy sposób potwierdzimy nasze transakcje. IKO jest możliwe do pobrania na stronie Inteligo. Trzeba podać swój numer telefonu, na który przysłany zostanie link do pobrania aplikacji. Ponadto niezmienna pozostaje opcja potwierdzania internetowych płatności wpisaniem specjalnym kodem SMS oraz czterocyfrowym kodem PIN do karty.

Możesz również polubić…