Czy kartą debetową można płacić przez internet?

Powszechność zakupów online każe zadać sobie pytanie czy kartą debetową można płacić przez internet? Popularny mit mówi, że do wykonywania opłat tą metodą potrzebna jest kredytówka lub aplikacja mobilna z kartą wirtualną. Jest to jednak nieprawda, ponieważ w sieci jak najbardziej zapłacimy zwyczajnym „plastikiem” wydawanym do rachunku osobistego!

Czy kartą debetową można płacić przez internet?

Wiele usług dostępnych dziś w sieci wymaga płatności kartą. Dotyczy to zarówno pojedynczych zakupów, jak i należności abonamentowych. Ściągnięcie dowolnej sumy z naszego konta nie jest ograniczone do żadnego rodzaju kart płatniczych. Równie dobrze można uiszczać w ten sposób należności zarówno kredytówką, jak i zwyczajną kartą debetową. Wystarczy wziąć ją tylko do ręki i mieć możliwość przepisania podstawowych danych potrzebnych do płacenia przez internet.

Warto wspomnieć, że istnieje możliwość zablokowania takiej opcji przez bank na wniosek użytkownika. Jeśli przy próbie płatności kartą debetową przez internet wyświetli się komunikat, że nie jest ona możliwa, powinniśmy skontaktować się telefonicznie lub za pomocą internetowego formularza z pracownikami naszego banku, aby aktywować taki rodzaj opłat. Blokada karty płatniczej jest zresztą cennym narzędziem również na wypadek jej zniknięcia, gdy nie jesteśmy jeszcze pewni, czy trafiła w niepowołane ręce, czy może po prostu zapodziała się gdzieś w domu.

W jaki sposób zapłacić kartą podczas zakupów w sieci?

Płacenie kartą debetową przez internet jest proste. Olbrzymią zaletą tego sposobu uiszczania należności jest błyskawiczny proces przeprowadzania transakcji. Jak to zrobić? Chcąc zapłacić kartą podczas zakupów w sieci, należy po kolei:

  1. Na stronie sklepu lub usługi przejść do płatności kartą.
  2. Podać imię i nazwisko osoby, na którą wystawiona jest karta.
  3. Wpisać w formularzu 16-cyfrowy numer karty debetowej.
  4. Wybrać datę ważności (miesiąc i dwie ostatnie cyfry roku).
  5. Uzupełnić dane o 3-cyfrowy kod zabezpieczający CVV/CVC z tyłu karty.
  6. Zatwierdzić transakcję.

Jeżeli klient banku zdecydował się na dwuetapowe zabezpieczenia, cały proces płatności może wymagać dodatkowo wpisania kodu 3D Secure po zatwierdzeniu transakcji. To jeden z najpopularniejszych sposobów na to, aby płatność kartą debetową przez internet była bezpieczna. Istnieją również inne metody, aby zadbać o spokój ducha przy wnoszeniu opłaty za pomocą „plastiku”.

Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo płatności?

Jeśli nabycie danego produktu czy skorzystanie z konkretnej usługi wymaga od nas płatności kartą, obawy przed skorzystaniem z debetówki połączonej z głównym kontem wydają się uzasadnione. Wprawdzie zlecanie opłat u pewnych i sprawdzonych sprzedawców nie niesie ze sobą wielkiego ryzyka, jednak opory przed wpisaniem danych dostępowych do karty debetowej są naturalne. Co można zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo takiej płatności?

  • W pierwszej kolejności ustaw kod 3D Secure.
  • Przed zapłaceniem kartą debetową przez internet sprawdź opinie na temat sprzedawcy i upewnij się, że masz do czynienia z solidnym podmiotem.
  • Nie płać kartą ani nie loguj się na konto bankowe, korzystając z otwartej sieci wifi.
  • Jeśli o podanie numeru karty proszony jesteś w e-mailu lub SMS-ie, a nie na wybranej przez siebie stronie, prawdopodobnie padasz ofiarą phishingu.
  • Skorzystaj z kart wirtualnych w rodzaju Google Pay lub Apple Pay.
  • Zainteresuj się elektronicznym portfelem operatora kart płatniczych (Visa Checkout lub MasterPass).
  • Dzieciom dokonującym zakupów mikrotransakcyjnych w grach wyrób kartę prepaid lub kup kartę podarunkową przeznaczoną do płatności w konkretnej grze. Mogą nią płacić wielokrotnie, a w razie czego możesz z łatwością uzupełnić stan konta paysafecard poprzez kupno kolejnego PSC i połączenie dwóch PIN-ów.
  • Po transakcji sprawdź, czy nie nastąpiło podwójne obciążenie karty płatniczej czy innego rodzaju błąd operatora.

Także płatność kartą płatniczą umożliwi ci chargeback

Mimo iż opcją taką reklamowane są przede wszystkim kredytówki, chargeback przy płatności przez internet dostępny jest także w przypadku kart debetowych. To usługa stanowiąca odpowiednik reklamacji. Jeśli produkt czy usługa opłacone Visą lub Mastercardem nie zostaną dostarczone, operator karty będzie w stanie zwrócić nam pieniądze.

Obciążenie zwrotne sprawia, że zakupy przez internet przy pomocy karty debetowej są podwójnie bezpieczne. Z jednej strony obowiązują wszystkie zabezpieczenia, o których pomyśleliśmy wcześniej, na czele z 3D Secure. Dodatkowo jesteśmy jednak bronieni także przed sprzedawcą, który mógłby nie wywiązać się z umowy. Jeśli jesteśmy w stanie udokumentować swoje żądanie zwrotu pieniędzy, możemy liczyć na odzyskanie należności!

Możesz również polubić…