Jak się skanuje kod QR telefonem?

Kod QR stanowi wyjątkowo prostą formę komunikacji z użytkownikami telefonów komórkowych, niezależnie czy bazują one na systemie Android czy iOS. Coraz większa ilość treści zostaje przenoszona do domen internetowych, a dostęp do nich można uzyskać, chociażby, poprzez zeskanowanie danego kodu QR. Zadaniem telefonu jest rozszyfrowanie kodu QR i przekierowanie, na najczęściej daną domenę internetową, użytkownika. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, nie wymaga przepisywania całości adresu internetowego. Jak się skanuje kod QR telefonem? Co zrobić, jeśli kod QR nie działa? Zapraszamy do lektury.

Co potrzebne jest do zeskanowania kodu QR?

Kod QR to czarno-biały kwadrat, który zawiera zaszyfrowaną informację. W celu jej rozszyfrowania i zeskanowania kodu QR potrzebny jest smartfon z aparatem. Im większy będzie kod QR, tylko łatwiejszy będzie do niego dostęp i prostsze jego zeskanowanie. Pod kodem, zazwyczaj kryje się adres internetowy, który można odwiedzić w celu zapoznania się z informacjami, które chce nam przekazać autor. W niektórych miastach, np. Warszawie, należy zeskanować kod QR w pojazdach komunikacji miejskiej w celu skasowania biletu. W wielu bankach jest to także jedna z metod autoryzacji przelewu.

W przypadku starszych modeli telefonów potrzebna może być zewnętrzna aplikacja, która posłuży do odczytania kodu QR. Należą do nich chociażby QR Code Reader czy Czytnik QR. Takie programy będą zbędne w przypadku iPhone’a oraz telefonów z Androidem, które posiadają aplikację Aparat od Google Play.

Jak się skanuje kod QR telefonem Android

W celu zeskanowania kodu QR telefonem z system Android należy wykonać następujące kroki:

  1. Uruchomienie aplikacji Aparat;
  2. skierowanie obiektywu telefonu na kwadrat z kodem QR;
  3. przejście w link ukryty pod kodem QR poprzez dotknięcie etykiety jej opisującej. Link powinien uruchomić się w
  4. zainstalowanej na telefonie przeglądarce internetowej.

Jeśli posiadasz starszy model smartfona, bez aplikacji Aparat, i chcesz skorzystać z jednej z wyżej wspomnianych aplikacji zewnętrznych do odczytania kodów QR, proces wygląda identycznie. Wystarczy uruchomić ten program zamiast aplikacji Aparat i postępować analogicznie z powyższą instrukcją.

Jak się skanuje kod QR na smartfonie iPhone?

Aby zeskanować kod QR na telefonach Apple, należy:

  1. Uruchomić aplikację Aparat;
  2. skierować obiektyw aparatu na kwadrat z kodem QR;
  3. po pojawieniu się powiadomienia o rozpoznaniu kodu QR, przejście do witryny w aplikacji Safari.

Jeśli chcesz przejść do strony z kodu QR w późniejszym terminie, kliknij w baner w Centrum Powiadomień, to tam będą one przechowywane.

Co zrobić, jeśli kod QR nie działa?

Nieprawidłowe działanie kodu QR zazwyczaj spowodowane jest nieprawidłowym jego odczytem przez aplikację Aparat w telefonie komórkowym. Nawet jeżeli spieszysz się, na przykład z powodu konieczności szybkiego dokonania dwuetapowej weryfikacji przy logowaniu do konta bankowego, zachowaj spokój. Pamiętaj, iż kod QR musi być wyraźny i jasny. Skorzystaj z latarki w telefonie, aby go podświetlić, jeśli jest niewidoczny w okienku twojego aparatu.

Pomocne może okazać również skorzystanie z jednej z bezpłatnych aplikacji wymienionych w artykule, których zadaniem jest skanowanie kodów QR. W sporadycznych przypadkach brak możliwości odczytania kodu QR to błąd aplikacji. Warto sprawdzić też, czy obiektyw aparatu nie jest brudny lub czymś przysłonięty, co uniemożliwia prawidłowe odczytanie kodu QR.

Możesz również polubić…