Jak zablokować kartę płatniczą?
W dzisiejszych czasach zdecydowana większość z nas dokonuje transakcji za pomocą karty płatniczej, nawet jeśli są to tylko drobne, codzienne zakupy. Niestety, może się zdarzyć, że nasza karta płatnicza zostanie zgubiona. Może wiązać się z ryzykiem utraty środków na koncie poprzez jej nieautoryzowane użycie, chociażby płatności zbliżeniowe. W takim wypadku konieczne będzie podjęcie dodatkowych działań. W tym artykule odpowiemy na pytanie jak zablokować kartę płatniczą oraz kiedy warto to zrobić.
Na czym polega zablokowanie karty płatniczej?
Zablokowanie karty płatniczej to jedna z czynności, którą możemy podjąć w celu zabezpieczenia naszych środków. Blokada karty jest czynnością trwającą określony okres czasu. Będzie ona najlepszym rozwiązaniem w przypadku, jeśli nie mamy pewności, czy doszło do zgubienia lub utracenia karty płatniczej. Po jej odnalezieniu, blokadę można zdjąć tak, aby dalej korzystać z karty na co dzień.
Jeśli jesteśmy absolutnie pewni, że nasza karta przepadła lub została skradziona, najlepszym rozwiązaniem będzie zastrzeżenie karty płatniczej. Jest to operacja nieodwracalna. Karta wraz z momentem jej zastrzeżenia staje się bezużyteczna i nie można dokonywać nią jakichkolwiek transakcji. Dzięki temu żaden złodziej nie będzie płacił naszą kartą przez internet albo w sklepach do kwoty możliwej bez wpisywania PIN-u.
Jak zablokować kartę płatniczą?
W momencie, kiedy zorientujesz się, że Twoja karta płatnicza mogła, skradziona lub zgubiona, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z infolinią swojego banku lub odwiedzić jego placówkę w celu jej zastrzeżenia. Kartę możesz zastrzec również z poziomu konta internetowego. Warto zorientować się również, czy przepisy twojego banku wymagają zgłoszenia takiej straty na Policję.
Identyczna procedura obowiązuje w przypadku zastrzeżenia karty płatniczej. Jeśli nie jesteś pewien co stało się z twoją kartą, a mogła ona zostać np. w domu, nie decyduj się na nieodwracalną operację jaką jest zastrzeżenie karty płatniczej, po prostu ją zablokuj. Pozwoli to na zastosowanie blokady twoich środków do czasu wyjaśnienia sprawy i dalszych autoryzacji transakcji.
Jak najłatwiej zablokować kartę płatniczą? W przypadku większości banków wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę w aplikacji mobilnej. Na czasową blokadę nie pozwalają chociażby BOŚ Bank czy Citi Handlowy, Nest Bank wymaga kontaktu przez infolinię, a Credit Agricole pobiera opłatę 5 zł.
Kiedy warto zablokować kartę płatniczą?
Zablokowanie karty płatniczej jest wskazane, jeśli nie jesteśmy pewni, czy karta płatnicza została zgubiona lub skradziona. Jeśli podejrzewasz, że mogła ona zostać w domu lub pałęta się gdzieś w portfelu, warto wtedy skorzystać z tego mechanizmu. Dodatkowo na co dzień powinno mieć się aktywną usługę 3D Secure, która wymaga dodatkowego kodu do potwierdzania transakcji.
Po raz kolejny podkreślamy, że zastrzeżenie karty jest procesem nieodwracalnym. Należy zatem zachować szczególną ostrożność i skorzystać z tego rozwiązania wyłącznie w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że nasza karta została zgubiona lub mogła zostać skradziona. Pozwoli to na zapobieganie ewentualnym stratom i nieautoryzowanemu użyciu.
Pamiętaj, że prawo jest po Twojej stronie, jeśli postąpisz zgodnie z zasadami z regulaminu banku. Wtedy to instytucja finansowa ponosi odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje. W innym przypadku, nie przysługuje ci żadna rekompensata.