Dwuetapowa weryfikacja w banku — czemu warto z niej korzystać?
Rozwój technologii umożliwił otwieranie m.in. elektronicznych kont bankowych, na których klient może gromadzić swoje środki. To spore ułatwienie na wielu polach w codziennym funkcjonowaniu. Niestety, z sieciową przestrzenią wiążą się także pewne ryzyka i można stać się ofiarą przestępstwa. Jeden ze sposobów na to, aby zapobiec utracie pieniędzy stanowi dwuetapowa weryfikacja w banku.
Co to jest dwuetapowa weryfikacja?
Dwuetapowa weryfikacja polega na podwójnym potwierdzeniu tożsamości właściciela konta w trakcie logowania. W przypadku jednego etapu chodzi wyłącznie o podanie hasła. Dwuetapowa weryfikacja natomiast zakłada wykonanie jeszcze jednej czynności. Wymagane jest również podanie specjalnego kodu, najczęściej otrzymywanego w telefonicznej wiadomości tekstowej. Doskonale uzupełnia to dodatkową autoryzację przelewu i sprawia, że konto jest chronione podwójnie.
Podstawowa zaleta dwuetapowej weryfikacji to oczywiście lepsze zabezpieczenie naszych środków przed potencjalnymi przestępcami. Trzeba być bowiem świadomość, że rozwój technologii przebiega na wielu torach. Z jednej strony można oferować coraz więcej klientom banku, z drugiej w posiadaniu coraz doskonalszych współczesnych narzędzi znajdują się także złodzieje, co stwarza ryzyko włamania.
Dwuetapowa weryfikacja logowania w banku
Jak już zostało podane powyżej, dwuetapowa weryfikacja logowania polega na m.in. podaniu specjalnego kodu. Poza wspomnianym już SMS-em można go również otrzymać:
- w aplikacji Microsoft Authenticator,
- w aplikacji Google Authenticator,
- w aplikacji Aegis Authenticator,
- tokenów OTP (kodów jednorazowych),
- fizycznych kluczy bezpieczeństwa (security key U2F) podłączanych do portu USB.
Przed jakimi wyłudzeniami chroni dwuskładnikowe uwierzytelnianie?
Wiele popularnych serwisów (m.in. Facebook, Linkedin) korzystają z dwuetapowego uwierzytelniania. Cel stanowi zbudowanie bariery chroniącej przed wszystkimi tymi, którzy będą próbować włamać się na chronione konto. Niestety, metody oszukiwania stają się coraz lepsze i warto uświadamiać społeczeństwo o ryzyku, które niosą ze sobą dane działania.
Dwuetapowe uwierzytelnianie to sposób na zabronienie dostania się na konto przez niepowołaną do tego osobą, kradzież zgromadzonych pieniędzy czy wykonywanie niepożądanych operacji. To również ochrona naszych danych osobowych oraz kontaktów i informacji o osobach, z którymi wiążą nas pewne działania finansowe (np. dokonywane przelewy).
Jak jeszcze zabezpieczyć konto bankowe przed cyberprzestępcami?
Oczywiście nie można stwierdzić, że dane zabezpieczenie jest skuteczne w 100%. Zawsze będzie istniało pewne ryzyko, choćby stosunkowo niewielkie, że dojdzie do włamania. Dlatego warto rozważyć inne metody, dzięki którymi dostanie się do naszych pieniędzy będzie jeszcze trudniejsze. Na podobnej zasadzie działa chociażby autoryzacja 3D-Secure. Poza tym warto też zachowywać podstawowe środki ostrożności.
Ważne jest ustawienie silnego, długiego i nieoczywistego hasła oraz przechowywać je bezpiecznie. Zaleca się także odpowiednich limitów dla bankowych transakcji oraz włączenie dla nich powiadomień. Nie należy się logować na konto na wątpliwych, niekoniecznie sprawdzonych pod kątem bezpieczeństwa urządzeniach, ani w trakcie pobytu na stronie instytucji finansowej nie zaglądać na inne strony, otwierać reklam itd.