Gdzie jest kod zabezpieczający na karcie?

Na awersie każdej karcie płatniczej znajdziemy takie podstawowe dane jak numer naszej karty, imię i nazwisko oraz datę jej ważności. Często pomijaną, ale niemniej ważną informacją, która znajduje się na rewersie karty, jest trzycyfrowy kod. W jakim celu on służy i czy w ogóle jest do czegokolwiek potrzebny? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Gdzie znajduje się kod zabezpieczający CVV na karcie?

Czym jest kod zabezpieczający CVV na karcie oraz gdzie go znajdziemy? Kod CVV umożliwia zweryfikowanie autentyczności wybranej karty płatniczej. Warto zaznaczyć, iż nie znajdzie się on na awersie karty, chipie karty z układem czy też na pasku magnetycznym. Kod CVV jest stały i nie może zostać zmieniony. Jest on podany wyłącznie do wiadomości właściciela karty i można dzięki niemu płacić kartą debetową przez internet. Dotyczy to również kart kredytowych.

Gdzie więc znajdziemy kod zabezpieczający CVV? Na rewersie, czyli tylnej strony naszej karty płatniczej. Składa się on z trzech cyfr. Wyjątkiem są karty American Express, których kod CVV znajduje się z przodu karty, tuż nad jej numerem. Pamiętaj, iż jest to informacja poufna i w przypadku udostępnienia jej osobom trzecim, możesz ponieść olbrzymie koszty finansowe związane z nieautoryzowanym użyciem karty, choć anulowanie transakcji kartą kredytową bywa możliwe. Zachowaj ostrożność!

Czego nie da się zrobić bez kodu CVV?

Płatności internetowe za pomocą karty płatniczej, takie jak chociażby bezpieczne rezerwacje na booking, nie mogą być wykonane przez podania kodu CVV. Bez niego, żadna z nich nie zostanie zrealizowana – stanowi dodatkowe zabezpieczenie pozwalające na autoryzację transakcji. Dla sprzedającego lub usługodawcy wpisanie kodu CVV to potwierdzenie, iż jesteśmy w fizycznym posiadaniu używanej karty.

W niektórych przypadkach, pożyczkodawca może odmówić udzielenia kredytu na konto bez podania kodu CVV. Pozwoli to na maksymalne zwiększenia bezpieczeństwa tej operacji oraz ponowne zweryfikowanie tożsamości pożyczkobiorcy. Dzięki tym trzem cyferkom podawanie numeru karty kredytowej jest bezpieczne.

Jak sprawdzić kod CVV bez karty?

Sprawdzenie kodu CVV bez dostępu do fizycznej kopii karty jest, na szczęście możliwe. W tym celu należy zalogować się na stronie internetowej swojego banku i wybrać zakładkę powiązaną z kartami płatniczymi wykonanymi do konta. Po przeprowadzeniu przez bank weryfikacji tożsamości (kod SMS, odpowiedź na pytanie zabezpieczające), uzyskamy numeru kodu CVV.

W przypadku kart Revolut, czynności tej możemy dokonać z poziomu aplikacji mobilnej. Wystarczy zalogować się do aplikacji, przejść do zakładki “Karty”, a następnie dokonać wyboru karty płatniczej i wybrać opcję “wyświetl dane karty”. Kod CVV będzie widoczny po ponownym wpisaniu PIN.

Jak odzyskać kod CVV?

Zdarza się, iż wraz z częstym używaniem karty, kod CVV może się po prostu wytrzeć i być nieczytelny. Czy w takim przypadku odzyskanie utraconego numeru kodu CVV jest w ogóle możliwe? Niestety nie. Kod CVV jest przydzielany jednorazowo i jest właściwy wyłącznie dla jednej, konkretnej karty płatniczej.

Jeśli kod CVV się zetrze, jedynym wyjściem pozostaje zablokowanie karty płatniczej oraz udanie się do placówki banku w celu wyrobienia nowej. Pamiętaj, że taka opcja jest darmowa i nie daj nabrać się na sztuczki banków, które mogą próbować wmawiać, iż uszkodzenie mechaniczne karty to twoja wina!

Możesz również polubić…