Niespłacony debet na koncie. Co nam grozi i jak to ogarnąć?

Czym nam grozi niespłacony debet na koncie? Po uruchomieniu tej opcji może pojawić się na naszym koncie w przypadku wypłacenia większej ilości pieniędzy niż ta, która się na nim znajdowała. Jak każde zaciągnięte zobowiązanie finansowe, debet należy spłacić. Jakie są konsekwencje nieterminowego regulowania należności?

Co to jest debet na koncie? Jak o niego wnioskować?

Debet jest usługą, w której bank pożycza klientowi określoną sumę pieniędzy w ramach jego konta. Najkrócej mówiąc, jest to ujemne saldo na koncie. Jeśli na koncie posiadamy 2000 złotych oraz 1000 złotych debetu, oznacza to, iż suma środków do wykorzystania wynosi 3000 złotych. Debet przyznawany jest w bardzo szybkim trybie, a weryfikacji podlega wyłącznie nasza zdolność kredytowa.

Aby otworzyć debet na koncie, należy skierować stosowny wniosek do naszego banku. Przed złożeniem wniosku o debet warto zastanowić się, czy cechuje nas odpowiednia dyscyplina finansowa, a dodatkowe środki w ramach debetu będą wykorzystywane tylko na nagłe potrzeby. To w gruncie rzeczy podobne zasady jak w przypadku karty kredytowej. Wysokość debetu zazwyczaj opiewa na stosunkowo niskie kwoty i uzależniona jest od zdolności kredytowej wnioskującego.

Czym grozi niespłacony debet na koncie?

Jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego, debet powinien zostać spłacony w jak najszybszym czasie od jego zaciągnięcia, w terminie mieszczącym się w ustaleniach z bankiem. Niespłacony debet na koncie wiąże się z konsekwencjami zapisanymi w umowie, do których należeć może

  • Zwiększenie odsetek za korzystanie z debetu,
  • Wypowiedzenie umowy przez bank i zażądanie spłaty długu w ciągu miesiąca,
  • Przekazanie przez bank informacji o niespłaconym zobowiązaniu do BIK,
  • Wizyta komornika w przypadku nieuregulowania debetu w ciągu 30 dni od wypowiedzenia przez bank umowy.

Ile kosztuje utrzymanie debetu na koncie?

Koszta utrzymania debetu to przede wszystkim odsetki naliczane za korzystanie z tego rozwiązania. Odsetki te w polskich bankach wynoszą średnio 7% od kwoty debetu. Cena utrzymania debetu znacznie wzrasta w przypadku niedotrzymania terminu spłaty debetu i wiąże się z karą umowną w ustalonej przez bank wysokości, zwiększeniem odsetek lub monitami. Warto jednak sprawdzić, czy debet nie został niesłusznie naliczony przez błędy takie jak podwójne obciążenie karty płatniczej, co może nastąpić przy płatnościach bezgotówkowych w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych.

Co więcej, stosowny wpis o niedotrzymaniu terminu spłaty debetu może wpłynąć również do Biura Informacji Kredytowej. Przez to możemy mieć później zbyt niską zdolność kredytową do kupienia mieszkania. Bank ma również prawo do wypowiedzenia umowy w przypadku braku spłaty zobowiązania, co może skutkować nawet wizytą komornika, jeśli w ciągu 30 dni nie uregulujemy naszego debetu.

Niespłacony debet na koncie – jak go uniknąć?

Korzystając z debetu na koncie, warto pamiętać o tym, aby zawsze spłacać go na czas. Przede wszystkim należy zacząć od dokładnej analizy tego, czy w naszym przypadku debet na koncie jest rozwiązaniem niezbędnym. Przy negocjacji umowy o debet na koncie z bankiem, warto zadbać również o to, aby jego kwota była na tyle niska, iż w normalnych warunkach będzie z łatwością nas stać na spłatę zadłużenia powiększonego o prowizję banku.

Jeśli zdecydujemy się na konto z debetem, istotna będzie spora dyscyplina finansowa oraz korzystanie z tego rozwiązania wyłącznie w sytuacji podbramkowej i nie traktowanie tej opcji jako darmowych pieniędzy od banku. W innym przypadku niespłacony debet na koncie może nas sporo kosztować.

Możesz również polubić…