Jak sprawdzić historię kredytową?

Zbudowanie pozytywnej historii kredytowej powinno leżeć w geście każdej osoby, która chciałaby w przyszłości uzyskać kredyt lub pożyczkę. Zaciągając każde zobowiązanie finansowe, kredytobiorca musi liczyć się z tym, iż informacje o terminowości spłaty zadłużenia regularnie przesyłane są do Biura Informacji Kredytowej. Jak sprawdzić historię kredytową?

Co składa się na historię kredytową?

Na historię kredytową składają się wszelkie dane, jakie na temat pożyczkobiorcy zebrało Biuro Informacji Kredytowej. Oprócz bieżących zobowiązań finansowych, w BIK znajdują się również informacje na temat wszystkich kredytów klienta z okresu kilku ostatnich lat. Warto zaznaczyć, że dotyczy to też takich usług finansowych jak debet na koncie lub karta kredytowa.

Co więcej, budowanie pozytywnej historii kredytowej to również regularnie opłacanie podatków oraz rachunków, wliczając w to comiesięczne wydatki takie jak faktura za telefon czy internet lub rachunek za gaz. Są to elementy, które mogą potencjalnie wpłynąć na ocenę wiarygodności kredytowej i które z łatwością każdy pożyczkodawca może uzyskać z BIK.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Najpopularniejszym sposobem sprawdzenia historii kredytowej jest uzyskanie raportu z BIK. W tym celu należy:

  1. Założyć konto w BIK na stronie internetowej www.bik.pl lub metodą tradycyjną, za pomocą listu poleconego,
  2. Wykonać przelew identyfikacyjny na złotówkę,
  3. Aktywować konto za pomocą linku aktywacyjnego z maila od BIK oraz przepisać kod autoryzacyjny SMS,
  4. Potwierdzić online swoją tożsamość przy użyciu dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu. Jeżeli skorzystano z metody tradycyjnej założenia konta, tożsamość należy potwierdzić przy pomocy kodu dostarczonego listem poleconym,
  5. Zalogować się na konto w BIK i uzyskać kopię raportu BIK na jeden z następujących sposobów: przesłać wniosek za pomocą konta na portalu BIK, przesłać wniosek pocztą tradycyjną lub złożyć wniosek osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK.

Warto zaznaczyć, iż każdy obywatel ma prawo do bezpłatnego pobrania kopii informacji o swojej historii kredytowej raz na pół roku. W pozostałych wypadkach, należy liczyć się z przymusem uiszczenia opłaty w wysokości 39 złotych.

W jakich bazach pożyczkodawcy sprawdzają dłużników?

Biuro Informacji Kredytowej nie jest jedyną instytucją w której pożyczkodawcy sprawdzają dłużników przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu. Do pozostałych baz należą:

  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowy Rejestr Długów BIG SA,
  • Credit Check,
  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
  • Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Co zrobić, żeby poprawić swoją historię kredytową?

Jeśli nie mamy historii kredytowej, a nasza zdolność do wzięcia pożyczki jest bardzo mała lub negatywna, możemy skorzystać z jednego ze sposobów na jego poprawę niskiej zdolności kredytowej. Należą do nich:

  • udokumentowanie ciągłości zatrudnienia,
  • spłacenie debetu na koncie i rezygnacja z niego,
  • rezygnacja z karty kredytowej,
  • spłata bieżących zobowiązań finansowych,
  • wydłużenie okresu kredytowania, co zmniejszy miesięczną ratę i zwiększy zdolność kredytową,
  • zaproponowanie bankowi formy dodatkowego zabezpieczenia pożyczki,
  • sprawdzenie, czy informacje w BIK odnośnie do naszej osoby są aktualne.

Możesz również polubić…