Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego. Co muszę zrobić?
Kredyty hipoteczne są zobowiązaniami zaciąganymi na długie lata. Niekiedy kupno własnego mieszkania czy domu wiąże nas na większość dorosłego życia. Może zdarzyć się, że wystraszymy się pochopnie podjętej decyzji. Ile mamy czasu na odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego?
Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego nie jest jej zerwaniem
Na samym wstępie warto podkreślić, że żaden podpis pod dokumentem nie jest w stanie uczynić z nas niewolników. Z ewentualnym zerwaniem podpisanej już umowy wiążą się jednak określone konsekwencje. Dlatego też warto uściślić, jakie opcje zakończenia współpracy z bankiem mamy w przypadku kredytu hipotecznego. Nawet jeśli bank uznał, że nasza zdolność kredytowa do kupienia mieszkania jest wystarczająca,
Należą do nich:
- odstąpienie od umowy – następuje na skutek decyzji klienta w terminie przewidzianym przez Ustawę z dnia 22 lipca 2017 roku o kredycie hipotecznym,
- rozwiązanie umowy – następuje za porozumieniem stron i jest możliwe w każdym momencie, jeżeli oczywiście zgadza się na to zarówno kredytobiorca, jak i bank,
- wypowiedzenie umowy – następuje na podstawie jednostronnej decyzji, czy to banku, czy kredytobiorcy.
W dzisiejszym artykule zajmiemy się pierwszą opcją, czyli odstąpieniem od umowy kredytu hipotecznego.
Ile mamy czasu na zrezygnowanie z kredytu na mieszkanie?
Przed 2017 roku złożenie wniosku odstąpienia od umowy było opcją, którą banki dawały klientom tylko w ramach dobrej woli. Wspomniana już ustawa zrównała jednak pod tym względem pożyczki hipoteczne z kredytami konsumenckimi. Na jej mocy każdy kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy kredytu hipotecznego w ciągu 14 dni od jej podpisania.
Co najważniejsze, złożenie odpowiedniego wniosku nie będzie równało się dla nas z żadnymi dodatkowymi opłatami. Oczywiście jeżeli nastąpiło już uruchomienie środków, a pieniądze trafiły na nasze konto lub posłużyły do opłacenia mieszkania, musimy zwrócić całą kwotę bankowi. Mamy na to 30 dni.
Bank nie ma prawa zażądać od nas odstępnego czy opłaty prowizji
Zwrot pożyczonej kwoty w ciągu 30 dni od złożenia wniosku jest jedynym wymaganiem finansowym, jakie może wystosować wobec nas bank w przypadku odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego. Jeżeli nie rozkładaliśmy prowizji na raty, lecz wpłaciliśmy ją od razu, musi zostać nam zwrócona w całości. Znajomość swoich praw w tym aspekcie jest naprawdę istotna, gdyż prowizja potrafi sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co więcej, brak opłat dotyczy także odstąpienia od usług okołokredytowych. Należą do nich ubezpieczenia na życie, wydanie dowolnego rodzaju karty płatniczej czy konto osobistego w danym banku.
Niestety, jeśli bank poniósł koszty kredytowe niezwiązane bezpośrednio z jego usługą, lecz z opłatami administracyjnymi w rodzaju usług notariusza, będziemy musieli je uregulować. Podobnie jest z odsetkami za każdy dzień posiadania przez nas pieniędzy udostępnionych przez bank czy ubezpieczeniem do kredytu hipotecznego, o ile oczywiście kredyt został już uruchomiony.
Wzór odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego znajdziemy na stronie banku
Przy udzielaniu finansowego wsparcia na kupno mieszkania czy domu bank musiał omówić z nami wszelkie formalności, które niesie ze sobą odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego. W zasadzie nie jest to skomplikowane. Jedyne, co musimy zrobić, to złożenie odpowiedniego oświadczenia osobiście lub za pośrednictwem poczty. Nie jesteśmy dodatkowo zobligowani do informowania banku o powodach naszej decyzji.
Wzór wniosku o odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego nie jest jednolity. Nie musimy jednak martwić się o jego spisywanie, gdyż każdy bank udostępnia na swojej stronie internetowej odpowiedni dokument. Wystarczy go ściągnąć i wypełnić, a następnie dostarczyć do placówki bankowej. I to właściwie tyle!