Otwarte sieci wifi a logowanie do konta bankowego

Swobodny dostęp do internetu, szczególnie w erze platform streamingowych oraz coraz powszechniejszej cyfryzacji, wydaje się dla większości z nas czymś oczywistym. Co jednak w sytuacji, kiedy nasz pakiet internetowy w telefonie się wyczerpie lub jesteśmy za granicą, a nie posiadamy lokalnej karty SIM? Oczywiście bardzo chętnie korzystamy wtedy z otwartych (i przede wszystkim darmowych!) sieci wifi. Komu z nas nie zdarzyło się połączyć do dostępnej sieci wifi w galerii handlowej, na dworcu czy w Mc’Donalds lub Starbucksie? Czy otwarte sieci wifi są bezpieczne? Co z logowaniem do konta bankowego przez publiczną sieć wifi? Jak chronić nasze konto przed niebezpieczeństwem? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, zapraszamy do lektury!

Czy otwarte sieci wifi są bezpieczne?

Otwarte sieci wifi mogą być bezpieczne, jednak jedynie w przypadku, kiedy ich użytkownicy korzystają z połączenia internetowego w sposób odpowiedzialny i świadomy. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie skorzystać z jednego z VPN-ów oraz unikanie używania identycznych haseł do wielu kont (np. brak tego samego hasła do maila, konta bankowego i konta na Allegro).

Niestety, wielu z nas kompletnie bagatelizuje zagrożenie związane z korzystaniem z publicznych sieci wifi. Przedmiotem kradzieży poprzez otwartą sieć wifi mogą być dane osobowe oraz wszelakiej maści loginy i hasła, w tym do poczty czy konta bankowego. Złodziej zadowoli się praktycznie każdą informacją. Już sam etap logowania do publicznego hot-spota może być niebezpieczny, szczególnie jeśli sami jej nie wybieramy, a łączymy się poprzez zeskanowanie kodu QR telefonem.

Co istotne, dla internetowych oszustów przydatne mogą być nawet prywatne wiadomości oraz informacje o najbliższych znajomych. Tego typu dane idealnie nadają się do oszustw na BLIK, które polegają na poproszeniu znajomego ofiary o podanie kodu w celu uzyskania szybkiej i drobnej pożyczki. Jeżeli złodziej dobrze obierze cel, kod zostanie podany bez wahania, a pieniędzy nigdy się nie odzyska.

Logowanie do konta bankowego przez otwarte sieci wifi

W naszej opinii logowanie się do konta bankowego przez otwarte sieci wifi, do których zalogować może się dowolny użytkownik, jest wielce nieodpowiedzialne. W wielu przypadkach może stać się źródłem późniejszych problemów. Szczególnie jeśli dane nie będą szyfrowane.

Jeśli jesteś zmuszony do logowania do konta bankowego przez sieć wifi, odwiedź jeden z lokali, który ma prywatne połączenie wifi i poproś tamtejszych pracowników o hasło do sieci. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo wykradzenia twoich danych. Zadbaj też o to, aby dostęp do twojego rachunku chroniony był przez dwuetapową weryfikację. Dzięki temu nawet poznanie danych logowania nie sprawi, że złodziej będzie mógł ukraść pieniądze. Logowanie i transakcje trzeba bowiem potwierdzić na smartfonie lub inną metodą potwierdzenia tożsamości.

Skąd bezpiecznie logować się do bankowości elektronicznej?

Bezpieczne logowanie się do bankowości elektronicznej jest jednym z głównym elementów profilaktyki, której celem jest uniemożliwienia dostępu do konta osobom trzecim. Pamiętaj o tym, aby nigdy nikomu nie udostępniać loginu i hasła do banku, aby uniknąć potencjalnych problemów z prawem.

W celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa w procesie logowania się do bankowości internetowej warto skorzystać z własnego internetu lub prywatnej (i zabezpieczonej własnym hasłem) sieci wifi, niezależnie czy mówimy o urządzeniu mobilnym czy komputerze. W zależności od urządzenia, najlepiej włączyć dane komórkowe na smartfonie lub ustawić mobilny hot-spot i połączyć z nim komputer. W pełni bezpieczne połączenie zawsze będzie zaczynać się od protokołu https://

Jak jeszcze chronić konto bankowe przed niebezpieczeństwem?

Podstawą ochrony konta bankowego przed niebezpieczeństwem jest uniemożliwienie dostępu do jego danych osobom niepożądanym. Jeśli konieczne jest logowanie do banku, zadbaj o to, aby żadna osoba postronna nie widziała, jak wpisujesz swoje dane. Samo ustanowione hasło powinno być bardzo silne; zawierać małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne. Nie korzystaj z popularnych haseł i nie umieszczaj tam swojej daty urodzenia czy imienia.

Zdecydowania większość ataków cyberprzestępców na konta wynika z braku ostrożności ich użytkowników. Postaraj się unikać korzystania z otwartych sieci wifi, to istny raj dla hakerów. Unikaj również logowania się na swoje konta z urządzeń firmowych, biurowych czy ogólnie dostępnych. Zastosowanie się do tych kilku banalnie prostych porad powinno zapewnić bezpieczeństwo twoim danym, jeżeli chodzi o kwestię logowania się do konta z otwartych sieci.

Możesz również polubić…