Niska zdolność kredytowa do kupienia mieszkania

Przychodzi w życiu taki moment, że chcemy nabyć wreszcie swoje własne lokum. Nie wszyscy mają jednak na tyle dużo szczęścia, by móc kupić mieszkanie za gotówkę i w trybie natychmiastowym. Nasza zdolność kredytowa zależy nie tylko od zarobków, jakie pozyskujemy, ale również od formy zatrudnienia. Łatwiej jest ubiegać się o kredyt na mieszkanie osobom pracującym w oparciu o pełną umowę o pracę lub z własną działalnością gospodarczą. Dziś wiele osób pracuje na umowach cywilno – prawnych, umowach o zlecenie oraz o dzieło. Pracując na takich umowach ma się utrudnioną sytuację. Banki niespecjalnie lubią klientów o niepewnej sytuacji zatrudnienia, bo przyznanie kredytu dla kogoś takiego jest dość niepewnym przedsięwzięciem. Na szczęście zdolność kredytowa może być sukcesywnie podnoszona poprzez określone zabiegi. Niektóre z nich wymagają większego, inne mniejszego zachodu, ale warto się na nie decydować, bo tak naprawdę w praktyce nic nie tracimy.

Zdolność kredytowa – jak ją podnieść, by przyniosła korzyści?

Nasza zdolność kredytowa będzie sukcesywnie płynęła w górę, jeśli będziemy stopniowo z miesiąca na miesiąc poszerzali swoje zarobki. Na zwiększenie zdolności kredytowej mogą mieć wpływ np. zdolność kredytowadochody z tytułu działalności dodatkowej. Można po godzinach zajmować się tyloma dobrze płatnymi rzeczami, że brak w tej chwili miejsca i czasu, aby je wszystkie wymienić. Nie trzeba mieć tych dochodów odpowiednio udokumentowane, wystarczającym dowodem jest fakt, iż regularnie będą wpływały na nasze konto osobiste w banku. Jeśli nas samych nie stać na kupno mieszkania, możemy ten problem rozwiązać w inny sposób, ale pod warunkiem, że możemy polegać na kimś zaufanym. Małżeństwa i młode pary decydujące się na zakup mieszkania na kredyt mają o wiele ułatwioną sytuację. Tym bardziej, jeśli oboje pracują i mają stałe przychody. Można zdecydować się na wspólny kredyt na mieszkanie. Sumowane dochody zwiększają zdolność kredytową i bank patrzy znacznie przychylniej w kierunku sfinalizowania współpracy. Singlom jest niestety nieco ciężej, zwłaszcza w kwestii zakupu mieszkań w dużych miastach i renomowanych lokalizacjach, ale przy wykupieniu ubezpieczenia do kredytu hipotecznego może być łatwiej. Ewentualne odstąpienie od podpisanej umowy kredytu hipotecznego nie wiąże się dla kredytobiorcy z żadnymi kosztami, a nawet jej późniejsze zerwanie oznacza dla banku mniejszy zysk.

Zdolność kredytowa – lepiej pilnować pozytywnej opinii

Pozytywna opinia w Biurze Informacji Kredytowej zdecydowanie buduje poziom naszej zdolności kredytowej. Wystarczy jednak odrobina nieodpowiedzialności, aby nasze notowania w oczach banku zaczęły druzgocąco spadać. Dlatego tak ważne jest poważne podchodzenie do zobowiązań wobec banków. Wszelkie raty za kredyty i pożyczki należy spłacać terminowo i nie przeciągać okresów spłaty, ponieważ może się to odbić przeciwko nam bardziej, niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Pozytywna opinia oraz wysoka zdolność kredytowa mogą nam pozwolić na branie mniejszych wartości kredytów oraz chwilówek nawet w sytuacji, gdy będziemy spłacali poważne zobowiązanie wobec banku. Im więcej spłaconych pożyczek na naszym koncie, tym lepsza opinia na temat naszej zdolności kredytowej. Negatywnych informacji na nasz temat jako klientów bankowych w bazach nie da się wymazać.

 

Możesz również polubić…