Karty z chipem – jak działają plastikowe karty z układem?
Karta płatnicza stała się instrumentem finansowym, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Umożliwia ona dokonywanie płatności bezgotówkowych, zarówno stacjonarnie, jak i online. Za jej pomocą, możliwe jest również dokonywanie transakcji bezdotykowych. Jednym z rodzajów kart płatniczych jest karta z chipem, która stanowi konkurencję dla instrumentów z paskiem magnetycznym lub kodem kreskowym. Czym jest ten chip na karcie płatniczej? Jak działają karty z chipem, z których korzystamy na co dzień? Jak ją zabezpieczyć? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, zapraszamy do lektury!
Czym jest chip na karcie płatniczej?
Genezą chipów na kartach płatniczych była chęć znalezienia rozwiązania, które uchroniłoby użytkowników kart przed ich nieautoryzowanym wykorzystaniem w zdecydowanie większym stopniu niż w przypadku produktów z paskiem magnetycznym. Czym więc jest sam chip na karcie płatniczej?
Chip to malutki procesor, bazujący na pamięci ROM, którego zadaniem jest kontrolowanie dostępu do zakodowanych na karcie danych. Odpowiada on za sprawowanie ochrony w całym procesie logowania oraz szyfrowanie informacji, które ma uniemożliwić dostęp osobom nieautoryzowanym. Przesyłanie informacji z chipu do komputera następuje po jego połączeniu z odpowiednimi stykami czytnika.
Jak działają karty z chipem, którymi płacimy w sklepach?
Zadaniem chipu jest kontrolowanie zapisu oraz odczytu informacji, które zostały przez niego zakodowane. Wyposażony jest on w trzy obszary pamięci ROM (tylko do odczytu):
- odczyt swobodny, który zawiera wyłącznie imię i nazwisko właściciela karty, numer karty i datę jej ważności;
- obszar poufny, gdzie znajdziemy informacje odnośnie do danych zarówno producenta, jak i użytkownika karty z chipem;
- obszar roboczy, który jest najbardziej dynamiczny i ulega ciągłym zmianom. To on odpowiada za informacje na temat przeprowadzonych transakcji oraz saldo konta.
Jak zabezpieczyć kartę z chipem?
Kluczowym aspektem jest ochrona i właściwe zabezpieczenie karty z chipem przez jej nieautoryzowanym wykorzystaniem. W tym celu skorzystać możemy z kilku rozwiązań:
- Skorzystaj ze specjalnych etui blokujących sygnał RFID, które zostały zaprojektowane do ochrony kart zbliżeniowych przed zeskanowaniem;
- rozważ zakup portfela blokującego sygnał RFID, którego rola jest identyczna jak w przypadku wyżej wspomnianego etui;
- nie zostawiaj karty płatniczej na widoku oraz nie udostępniaj nikomu znajdujących się na niej danych, szczególnie kodu zabezpieczającego CVV/CVC;
- ustaw bardzo niskie kwoty maksymalnych transakcji oraz włącz powiadomienia dla każdej z nich;
- rozważ skorzystanie z opcji ubezpieczenia karty w placówce swojego banku;
- owiń kartę płatniczą folią aluminiową;
jeśli posiadasz więcej niż jedną kartę w portfelu, umieść je obok siebie, ich sygnał wzajemnie się zagłusza, co uniemożliwia ich zeskanowanie; - w ostateczności zrezygnuj z opcji płatności zbliżeniowych i dowiedz się, jak zablokować kartę płatniczą na wypadek jakichkolwiek wątpliwości z jej bezpieczeństwem.
Jak uszkodzić lub zniszczyć kartę z chipem?
Aby uszkodzić kartę z chipem, można przyłożyć ją do silnego magnesu, co doprowadzi do jej rozmagnesowania i usunięcia z niej zaszyfrowanych danych. Uszkodzenie chipu może zostać wyrządzone również przez wszelakiego rodzaju działania mechaniczne.
W celu zniszczenie karty płatniczej z chipem należy pociąć ją na jak najdrobniejsze paski, zwracając szczególną uwagę na dane osobowe oraz chip. Pociętą kartę należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony, paski z pociętej karty możesz wyrzucić do kilku różnych pojemników.