Dlaczego jest tyle rodzajów kart płatniczych?

Karty płatnicze zaistniały w masowej przestrzeni po to, aby ułatwić wszelkie czynności związane z regulacją środków oraz dokonywaniem zapłaty za produkty i usługi. Dzięki kartom płatniczym nie trzeba już przesiadywać godzinami w kolejce do bankowego okienka. Wszystko załatwić możemy w kilka sekund po kliknięciu numeru pin na klawiaturze bankomatu, jeśli akurat chcemy wypłacić pieniądze. Prezentowane w ofertach bankowych rodzaje kart płatniczych są bardzo różne i szczegółowo dostosowane do potrzeb i oczekiwań wszystkich klientów. Wśród kart kredytowych wyróżnić możemy więc:

– karty bankomatowe – najczęściej stosowane rozwiązanie

– karty chargé – mogą mieć one odroczony termin płatności, dla klientów o wysokim statusie finansowym, którzy mogą sobie pozwolić na wysoki stopień chwilowego zadłużenia

– karty debetowe – z określoną ilością dodatkowych środków do wykorzystania, często jest to średnia zarobków z ostatnich trzech miesięcy

–  karty kredytowe – z limitem miesięcznym do wykorzystania, przed ich przyznaniem przeanalizowana zostaje nasza zdolność kredytowa

– karty przedpłacone – mają częstą formę kart podarunkowych na prezent, nazywa się je często także portmonetkami elektronicznymi, nabywane najczęściej przez rodziców dla młodszych, niepełnoletnich dzieci, które nie mają jeszcze mocy prawnej, aby w pełni korzystać z własnych kont osobistych. Przydatne też w momencie, gdy martwimy się o bezpieczeństwo płacenia kartą kredytową w internecie.

rodzaje kart płatniczychRodzaje kart płatniczych a technologia zapisu danych

Oferowane w placówkach bankowych rodzaje kart płatniczych możemy także podzielić w oparciu o sposoby przetwarzania i zapisywania informacji znajdujących się na powierzchni plastikowej płytki. Wyróżniamy tutaj karty z:

– elementami wypukłymi

– systemami magnetycznymi

– chipowymi układami elektronicznymi

– działaniem typowo zbliżeniowym

– wirtualne, rozliczane przez Internet

Rodzaje kart płatniczych ze względu na zasięg działania określa się jako lokalne lub międzynarodowe. Z lokalnej karty korzystać możemy na terenie całego kraju, wszędzie tam, gdzie wydawca karty ma swoje siedziby. Karta o zasięgu międzynarodowym pozwala nam na wypłacanie pieniędzy na całym świecie, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.

Rodzaje kart płatniczych a konkretni użytkownicy.

Spożytkowanie karty płatniczej zależy od tego, czy chcemy stosować ją wyłącznie do działań prywatnych czy też firmowych. Zazwyczaj do działań firmowych zakładana jest osobna karta wraz z osobnym kontem w banku. Tak jest najwygodniej, zwłaszcza w sytuacji, kiedy firmy nie prowadzimy sami i musimy kontrolować wszystkie przychody, a także kwoty wychodzące z naszego konta. Wszechstronnie opracowane rodzaje kart płatniczych pozwalają na swobodne i kreatywne operowanie pieniędzmi, a przy tym nie ogranicza funkcji – za zakupy przez internet można zapłacić kartą debetową, ale uczynimy to także kredytówką czy kartą wirtualną.

Karty dla klientów indywidualnych, karty typu biznes oraz karty przedpłacone – wszystkie te rozwiązania pozwalają optymalnie zadbać o stan swoich finansów bez konieczności niepotrzebnego szafowania gotówką, wyciąganą z portfela w najmniej oczekiwanej chwili. Dzięki kartom uczymy się racjonalnie podchodzić do pieniędzy, a także zaoszczędzać. Możliwość płatności kartą pozwala zaoszczędzać także czas i energię.

 

Możesz również polubić…